Aktualności

Debata: Euro: tak czy nie?

Marzec 3, 2014, napisany w: Bez kategorii, Wydarzenia przez

Debata: Euro: tak czy nie? Perspektywy dla przyjęcia europejskiej waluty w Europie Środkowej i Wschodniej.

Środa, 5 marca 2014 r.
Godz. 18.30
Wydział Nauk Ekonomicznych UW, aula C – ul. Długa 44/50

Ryszard Kokoszczyński (Wydział Nauk Ekonomicznych UW) w rozmowie z Jamesem Roaf’em, Stałym Przedstawicielem i szefem Biura Regionalnego MFW na Europę Środkową i Wschodnią podejmą rozważania nad perspektywami przyjęcia waluty euro przez kolejne państwa Europy Środkowej i Wschodniej.

Nasilające się pod wpływem kryzysu zróżnicowanie gospodarek państw członkowskich UE może zachwiać przyszłością europejskiej waluty. Czy kryzys zaufania wobec euro i niechęć do zacieśniania integracji opóźnią przyjęcie wspólnej waluty przez kolejne kraje? Przykłady Estonii czy Łotwy pokazują, że w czasach destabilizacji na rynkach finansowych, euro może nadal być bardzo atrakcyjne. W którym kierunku pójdzie jednak Polska i inne państwa regionu?

Razem z naszymi gośćmi przedyskutujemy, jak z dzisiejszej perspektywy oceniać możliwość wprowadzenia euro w Polsce. Zastanowimy się, które z nowych państw członkowskich są teraz najbliżej wprowadzenia waluty euro oraz jakie wyzwania przed nimi stoją. Czy przywódcom Europy Środkowej i Wschodniej wystarczy politycznej determinacji, aby w czasach kryzysu dążyć do trudnych reform? Czy większym ryzykiem jest zwlekanie z przyjęciem euro, czy wchodzenie do nie w pełni zreformowanej strefy? Na te oraz inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w najbliższą środę!

Zapraszają:
Centrum Debaty Publicznej, Wydział Nauk Ekonomicznych UW, Centrum Europejskie UW, Stowarzyszenie !CE, Zarząd Samorządu Studentów UW, Samorząd Wydziału Nauk Ekonomicznych UW,
Samorząd Centrum Europejskiego UW, Koło Naukowe Europa Nova

« wstecz

Zostaw komentarz